آگهی شناسایی مشاور جهت طراحی سازه چرخان فلزی محفظه تلسکوپ ملی ایران

آگهی شناسایی مشاور جهت طراحی سازه چرخان فلزی محفظه تلسکوپ ملی ایران

طرح رصدخانه ملی ایران در نظر دارد نسبت به انتخاب مشاور واجد صلاحیت جهت طراحی، ساخت و نصب محفظه اقدام کند.

گنبد چرخان محفظه رصدخانه ملی ایران یک سازه ی استوانه ای با قاعده ۱۶ ضلعی منتظم است. هم قطر و هم ارتفاع این سازه تقریبا برابر با ۱۶ متر می باشد. این گنبد از یک اسکلت فلزی تشکیل شده که در دیواره ها و سقف بوسیله پوسته ای از جنس ساندویچ پانل های آلومینیمی پوشانده خواهد شد. به علاوه این سازه بر روی ۱۶ بوژی که دارای چرخ های عمودی و جانبی هستند تعلیق خواهد شد و به کمک همین سامانه ها، حرکت دورانی تلسکوپ را دنبال خواهد کرد.

از دیگر الزامات این گنبد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دربهای رصدی بزرگ که در مقابل تلسکوپ و به جهت رصد آسمان گشوده خواهند شد؛
  • پنجره های هواشویی که همه دیواره های جانبی گنبد را احاطه کرده اند؛
  • دروازه ای که جهت ورود و خروج آینه اصلی یا دیگر تجهیزات حجیم تلسکوپ مورد استفاده قرار می گیرند؛
  • جرثقیل سقفی متصل به اسکلت فلزی گنبد که همراه با آن می چرخد و برای جابجایی تجهیزات حجیم و سنگین در داخل فضای گنبد مورد استفاده قرار می گیرد.

این گنبد قرار است پس از طی مراحل ساخت و تست، بر روی یک سازه بتنی به ارتفاع ۸ متر از روی زمین، در ارتفاع ۳۶۰۰ متری از سطح دریا و بر فراز قله گرگش در ۳۵ کیلومتری جنوب غربی کاشان نصب شود. مستندات ونقشه ها به ضمیمه مدارک مناقصه ارائه خواهد شد.

طرح رصدخانه ملی ایران در نظر دارد بر اساس اختیارات ناشی از بند “ب” ماده ۲۰ قانون برنامه پنجم توسعه و با رعایت آیین نامه مالی و معاملاتی دانشگاه­ها و موسسات پژوهشی، نسبت به انتخاب مشاور واجد صلاحیت جهت طراحی، ساخت و نصب محفظه با مشخصات بالا اقدام کند.

شرکت‌های واجد شرایط، می‌توانند توانمندی‌ها و سوابق کاری خود را حداکثر تا پایان وقت اداری روز ۱۳/۰۹/۹۵ به نشانی : ابتدای بزرگراه ارتش، روبروی اراج، باغ لارک، پژوهشگاه دانشهای بنیادی، ساختمان طرح رصدخانه ملی ایران کد پستی ۳۶۶۱۳-۱۹۵۶۸ و یا به آدرس پست الکترونیک ino@ipm.ir ارسال نمانید.