مقابله با آلودگی نوری

مقابله با آلودگی نوری

بیشتر مردم مفاهیمی چون آلودگی هوا، آب و یا زمین را به خوبی می‌شناسند. اما نوعی از آلودگی وجود دارد که به دلیل فزونی نور در هنگام شب است و آن آلودگی نوری است. ساده ترین توصیف برای آلودگی نوری این است: هرگونه نور اضافی و یا استفاده نامناسب از نورپردازی که بیشتر هم در طول شب انجام می‌شود. بسیاری از روشنایی های شهری یا خانگی در فضاهای بیرونی تمام جهات را روشن می‌کنند (درست مثل نمونه‌ای که در عکس خیلی بد توصیف شده‌است). و این یعنی بخش قابل توجهی از نور این چراغ‌ها رو به بالا فرستاده می‌شود. اگر مثل بیشتر مردم شما هم در یکی از شهرها زندگی می‌کنید، احتمالاً شما هم منظره خیره‌کننده کهکشان  راه شیری را در آسمان محل زندگی‌تان نمی‌بینید. در واقع ممکن است اگر فرصت مناسب برای سفر به قصد دیدن آن برایتان پیش نیاید، هیچ گاه در عمرتان این بزرگترین چهره نجومی آسمان بالای سرتان را نبینید. برای بیشتر شهرنشینان، آسمان شب تنها یک صفحه تیره است که تنها می‌توان در آن ماه، چند ستاره و سیاره پرنور و گهگاه یک هواپیمای در حال حرکت دید.

اصلاً چرا باید به آلودگی نوری اهمیت دهیم؟

هنگامی که از آلودگی نوری حرف می‌زنیم چند مشکل اصلی مطرح می‌شود:

  • نورپردازی اضافی فضای بیرون موجب اتلاف انرژی می‌شود و این مستقیماً در گرم شدن زمین در اثر گازهای گلخانه تأثیر دارد.
  • آلودگی نوری بر روی گونه‌های مهاجر در حیات وحش و الگوی بقای نسل آن‌ها اثر مخرب می‌گذارد.
  • تابش خیره‌ کننده حاصل از نورهای اضافی باعث  افزایش احتمال تصادفات رانندگی می‌شود.
  • حضور مداوم در معرض نور مصنوعی متابولیسم و خواب انسان‌ها را مختل می‌کند.

چهار کار ساده که می‌توانید برای کاهش آلودگی نوری انجام دهید:

۱. از کلید برق شروع کنید. ساده‌ترین، ارزانترین و واضح ترین کار برای کاهش آلودگی نوری این است که چراغ‌های اضافی را خاموش کنید! خیلی از ما فقط بخاطر این چراغ‌های بیرون را در شب روشن می‌کنیم که به ما احساس امنیت می‌دهد. اما به نقل از انجمن بین‌المللی آسمان تاریک آمار سرتاسر جهان نشان می‌دهد که احتمال وقوع جرم تقریباً هیچ ارتباطی با نورپردازی فضاهای خارجی ندارد. پس تنها زمانی چراغ ها را روشن کنید که به آن نیاز دارید و وقتی نیازی نیست، چراغ‌ها خاموش!

۲. به فکر تعویض روشنایی‌های بیرونی محل زندگی یا کار خود باشید. به دنبال استفاده از چراغ‌ها و روشنایی‌های مؤثر بگردید که آلودگی نوری را کاهش می‌دهند. تصویری که در این مقاله نشان داده شده است راهنمای ساده و به یادماندنی است برای پیدا کردن فرم روشنایی مناسب. به طور کلی به دنبال فرم‌هایی از نورپردازی باشید که زمین را روشن کنند و نه آسمان را.

۳. برای چراغ‌های فضای بیرون از کلید‌های حسگر حرکتی استفاده کنید. این کلیدها برای روشن کردن کوتاه مدت فضاهایی که شما به روشن بودنشان نیاز دارید بسیار کارامد هستند و هزینه‌ای که بابت آن ها پرداخت می‌کنید خیلی زود با کاهش قبض برق تان جبران می‌شود.

۴. لامپ‌های پرمصرف قدیمی را با چراغ‌های کم مصرف و بهینه جایگزین کنید. این کار ممکن است در مرحله اول تأثیر مستقیمی بر روی آلودگی نوری نداشته باشد اما بر روی آلودگی‌های ثانویه حاصل از روشنایی ناکارمد و اضافی بسیار مؤثر است. بعلاوه در کنار کاهش چشمگیر هزینه برق مصرفی شما به کاهش تابش‌های کربنی شرکت‌های تولید برق نیز کمک خواهد کرد. 

تأثیر انجام دادن همین چند کار ساده، خصوصاً زمانی که بطور جمعی توسط گروهی از همسایگان نزدیک به هم انجام شود شما را شگفت زده خواهد کرد.

این پیام را به گوش دیگران برسانید

رصدخانه ملی ایران که هم اکنون برفراز قله ۳۶۰۰ متری گرگش در حال ساخت است در بین رصدخانه‌هایی که تلسکوپ رده ۴ متری دارند، دومین رصدخانه مرتفع است و همچنین وضعیت پارامتر دید نجومی این رصدخانه در دومین مرتبه در میان تمامی رصدخانه‌های دنیاست. آلودگی نوری مناطق اطراف رصدخانه ملی، تنها عاملی است که قادر است این شرایط ایده‌ال رصدی را برای بهره برداران از این طرح کلان ملی به خطر بیاندازد. همین موضوع برای تمامی تلسکوپ‌ها و ابزارهای رصدی موجود در سرتاسر کشور صادق است. پس شما هم دست به کار شوید. این پیام را در میان اطرافیانتان پخش کنید و به همین سادگی بخشی از حرکت بزرگ مقابله با آلودگی نوری در جهان باشید.

اگر هر گونه سوال در این رابطه دارید خوشحال می‌شویم با ما تماس بگیرید:
instagram: @ino_iran