اپتیک

تلسکوپ اصلی رصدخانه ملی ایران از مدل Ritchey-Chrétien  کلاسیک با دو آینه اولیه و ثانویه است و با نسبت کانونی f / 11.24 که میدان دیدی در حدود ۲۰ دقیقه قوسی را در محل فوکوس کاسگرین تلسکوپ فراهم می کند. در محل کانون کاسگرین دارای میدان دید ۲۰ دقیقه قوسی است و در این میدان وضوح تصویری بهتر از ۰/۵ ثانیه قوس (FWHM) دارد. سه درگاه کناری هر یک با میدان دید ۸ دقیقه قوسی در نظر گرفته شده اند و از این رو می توان در آن واحد چهار ابزار نجومی را بر روی تلسکوپ نصب کرد. محدوده کاری این تلسکوپ از ۳۲۵ تا ۲۵۰۰ نانومتر است که البته در ابتدا تمرکز بر روی محدوده مرئی خواهد بود. آینه اصلی هذلولوی است و به همراه آینه ثانویه هذلولی فوکوسی تصحیح یافته و بسیار خوب را بدست می دهند.

پارامترهای اصلی اپتیکی

طراحی اپتیکی

Ritchey-Chrétien Cassegrain

محدوده طول موجی

۳۲۵۲۵۰۰ نانومتر

قطر آینه اصلی

۳۴۰۰ میلی متر

نسبت کانونی آینه اصلی

f/1.489

نسبت کانونی خروجی

f/11.24

محل چشمی ورودی

بر روی آینه اصلی

فاصله کانونی پشتی

۱۶۷۰ میلی متر

میدان دید

۲۰ دقیقه قوس

آینه اولیه

آینه اصلی (M1) یک آینه یکپارچه سریع با نسبت کانونی f / ۱/۵ و با قطر۳/۴ متری است که IN340 را یکی از کم حجم ترین تلسکوپ های این اندازه می کند. M1 یک آینه هذلولی شکل با ضخامت ۱۸ سانتیمتر است که از جنس شیشه سرامیک Zerudor ساخته شده است و یک حفره مرکزی ۷۰۰ میلی متری دارد. M1 با دقت ۱ نانومتر تراش خورده و جلا داده شده است که یکی از دقیق ترین نمونه ها در جهان است و این به ما اجازه می دهد هم طول موج های کوتاه را رصد کنیم و هم بلند. در سطح پشتی آن نیز، تعداد ۶۰ پیستون برای کنترل فعال و خنثی کردن تغییر شکل آینه تحت تاثیر وزن آن تعبیه شده است.

پارامترهای آینه اولیه

شیشه

Ceramic ZERODUR®

شکل

هذلولی

جرم

۴۰۰۰ کیلوگرم

شعاع

۳۴۰۱ میلی متر

شعاع اپتیکی

۳۳۰۰ میلی متر

ضخامت

۱۸۰ میلی متر + ۱۰ میلی متر

قطر حفره مرکزی

۷۰۰ + ۱ میلی متر

شعاع انحنا (هذلولی جلویی)

۱۰۲۰۰ + ۲۰ میلی متر

شعاع انحنا (هذلولی پشتی)

۱۰۳۸۰ میلی متر

نسبت کانونی

f / ۱/۵

زبری سطح

کمتر از ۲ نانومتر RMS

ثابت مخروطی

۱/۰۰۶۴۷۲

مقیاس

۰/۱۸۷۳۱ میلی متر/ثانیه قوس

آینه ثانویه

آینه ثانویه ۶۰۰ میلی متری نور را از آینه اولیه بازتاب می دهد و همچنین توسط یک سیستم هگزاپاد کنترل می شود که می تواند آینه ثانویه را در تمام درجه‌های آزادی حرکت  دهد. آینه از سرامیک Zerodur ساخته شده است و دارای سطح هذلولی است. آینه ثانویه با اپتیک فعال پشتیبانی می شود که می تواند خطاهای شکل آینه را که ممکن است ناشی از تغییر زاویه و درجه حرارت باشد اصلاح کند.

پارامترهای آینه ثانویه

شیشه

Ceramic ZERODUR®

شکل

هذلولی

جرم

۶۰ کیلوگرم

قطر

۶۰۲ میلی متر

قطر اپتیکی

۵۸۲.۴ میلی متر

ضخامت

۹۰ میلی متر

شعاع انحنا

۱۸۱۲.۴ میلی متر + ۲۰ میلی متر

زبری سطح

کمتر از ۲ نانومتر RMS

ثابت مخروطی

۱/۷۶۶۷

فهرست