عنصر

Element

یک عنصر ماده خالصی است که از فقط اتم‌های از یک جنس تشکیل‌شده است. برای مثال اکسیژن یک عنصر است که از اتم‌های اکسیژن تشکیل‌شده است (هر اتم اکسیژن از 8 پروتون، 8 نوترون و 8 الکترون ساخته‌شده است).  تعداد پروتون‌های موجود در هسته ویژگی تعریف‌کننده اتم های یک عنصر است این کمیت به‌عنوان عدد اتمی شناخته شده است و با علامت Z نشان داده می‌شود. تمامی اتم‌هایی که دارای یک عدد اتمی مشخص هستند اتم‌هایی از آن عنصر خاص هستند. عنصرهای مختلف را معمولاً به ترتیب افزایش عدد اتمی در یک جدول به نام جدول تناوبی عنصرها نمایش می‌دهند.  برعکس ترکیب‌های شیمیایی، عنصرها نمی‌توانند به مواد ساده‌تر تجزیه شوند.

 

عنصرهای مختلف می‌توانند در کنار هم قرار  گیرند و یا باهم واکنش دهند تا  مخلوطی از عنصر ها  و یا ترکیب‌های شیمایی مختلفی را بسازند. برای مثال هوایی که تنفس می‌کنیم مخلوطی از عنصرها است که عمدتاً از عنصرهای نیتروژن، اکسیژن و آرگون  و چند ترکیب دیگرساخته شده است.

 

تا سال 2016، 118 عنصر مختلف شناسایی شده است. از این تعداد 94 مورد به‌صورت طبیعی روی زمین یافت می‌شوند و بقیه در فرایندهای هسته‌ای ساخته می‌شوند. بعضی از عنصرها ناپایدار بوده و در شرایط خاصی می‌توانند یافت شوند. ازاین‌رو  کشف و ساخت عنصرهای جدید هم چنان ادامه دارد.

شکل 1: جدول تناوبی عناصر که بر اساس افزایش عدد اتمی مرتب شده است (منبع شکل: انجمن سلطنتی شیمی (Royal Society of Chemistry)).

 

 

منابع:

سایت دانشنامه کاسموس (Cosmos Encyclopedia )

سایت ویکی پدیا

 

نوشتهٔ پیشین
کهکشان کوتوله
نوشتهٔ بعدی
خط نشری

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.
فهرست